Reviews

A Brief History of Time, by Stephen Hawking

carolinemb's review against another edition

Go to review page

challenging informative medium-paced

4.0

emanuele_zanellato's review

Go to review page

informative inspiring reflective slow-paced

4.25

grapesoda913's review

Go to review page

informative slow-paced

4.75

travisslater's review

Go to review page

challenging informative medium-paced

ryndolyn's review

Go to review page

Had to keep rereading the same paragraph multiple times. I want to come back to it at a later date when I can give it the attention it deserves

littlepandaxd's review against another edition

Go to review page

challenging informative inspiring slow-paced

4.0

lalu's review against another edition

Go to review page

It took me 2 months to read 68 pages and then I didn't touch it for a year. Let's be real, I won't continue any time soon and I'd have to start from the beginning anyway. 

The book isn't bad or anything, it just takes more brain power than I have at the moment. 

bill_lundeen's review against another edition

Go to review page

The first half was interesting, and then after that it became a bit of a slog and some of it went over my head

mimirtells's review against another edition

Go to review page

5.0

Puanım 5/5 (%90/100)

İncelemeye geçmeden önce kitapla ilgili ilişkimden bahsedeyim biraz. Bundan yıllar önce kitabın büyük bir kısmını okuyup bırakmıştım. Ondan sonra kitabın bölümleriyle alakalı yazılar okudum, videolar izledim ama bir türlü kitabı baştan sona okuyup bitirmedim. O yüzden teknik olarak evet, kitabı ilk kez okuyorum. Fakat kitabın içeriğini biliyordum, kitapta Hawking'in anlattığı şeylerin bir çoğunu da duydum.

Çok beğendiğimi söyleyerek başlamak istiyorum. Çok beğendim ama puan kırma sebebim de bazı yerleri karışık bulmam. Hawking elinden geldiğince kolay bir şekilde çok karışık konulardan bahsediyor ama özellikle 4 ve 5. bölümde anlatım daha yoğun ve anlaması zor. O yüzden kitabı okurken araştırma yapmanız, okuduktan sonra özet vb. şeyler okumanız ve bahsedilen konularla ilgili başka kitaplar okumanız gerekebilir ki bunları yapmanızı şiddetle öneriyorum.

Okurken çok şey öğrendim, bilgilerimi tazeledim, araştırdım ve notlar aldım. Kitabı şu aralar okumak istememin en büyük sebebi belki de yazarlık ile alakalı. Valhalla'nın devam kitabını yazdığımı biliyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Bilim-kurgu kısmına biraz daha odaklanacağım için uzay ve zaman (aslında bağlantılı oldukları için uzayzaman diye geçiyor kitapta) ile ilgili şeyler öğrenmem ve bildiğim şeyleri teyit etmem gerekiyordu. O yüzden Hawking'in zaman ve zaman yolculuğundan bahsettiği kısımlar özellikle ilgimi çekti. Zaman yolculuğu konusu ucu açık olsa Hawking'in ve birçok bilim insanının anlattığına göre pek de mümkün değil. O yüzden zaten zaman yolculuğu ile ilgili eserlerde olay bir noktadan sonra büyüye kaçıyor çünkü şu anki bilimle takılıp kalıyoruz.

Kısaca, herkesin okuması gereken bir kitap ve yazar olduğunu düşünüyorum. Hawking gerçekten de Einstein kadar önemli birisi olabilir. Fikirleri bilinmeli ve paylaşılmalı. Ufkunuzu açacak ve sizi araştırmaya, daha çok öğrenmeye itecek birisi (ve kitap). O yüzden tavsiye ediyorum ve ben kendimi bu alanda daha da geliştirmek için Hawking başta olmak üzere onun bahsettiği kişilerin eserlerini okuyacağım.

nschn's review against another edition

Go to review page

4.0

Nach der Hälfte nichts mehr verstanden, aber scheint ein kluger Typ zu sein!