metalfist's profile picture

metalfist 's review for:

Fifty Shades of Grey by E.L. James
2.0

De laatste tijd ben ik nogal veel filmboeken en science-fiction aan het lezen (in het bijzonder dan de Dune saga) en ik merkte dat ik nood had aan eens iets compleet anders. Ik was toevallig een tijd geleden door de plaatselijke bibliotheek aan het struinen en herinnerde me dat een vroegere vriendin erg lyrisch was over deze Fifty Shades saga. Ik had nooit gedacht dat ik er zelf aan ging beginnen, maar ter plaatse eens de eerste pagina's gelezen en eigenlijk sprak het me wel aan. De hype rond de reeks was weliswaar al serieus gaan liggen, maar waarom dit niet uitlenen dacht ik.

En ik heb met een gemend gevoel het boek dichtgeklapt. Er is iets met de schrijfstijl van E.L. James dat ervoor zorgt dat dit erg vlotjes leest, maar langs de andere kant oogt die stijl ook gewoon als de zoveelste Young Adult schrijver maar dan wel eentje die flink wat seks in het verhaal introduceert. Op zich niets mis met Young Adult reeksen - zo vond ik de Hunger Games ook nog wel vermakelijke kost - maar het oogt puberaal en James vervalt wel erg snel in dezelfde trucjes. Christian zijn koperkleurige haar, Anastasia die op haar lip bijt, de innerlijke godin van Anastasia die te pas en te onpas opduikt, ... Daar komt dan ook nog eens bij dat ik qua erotiek een beetje op mijn honger bleef zitten. De eerste twee à drie vrijscènes zijn nog redelijk opwindend maar ook daarna hervalt James gewoon in continu soortgelijke beschrijvingen. Het is ook gewoon altijd zo snel gedaan? Christian zegt dat hij Ana wilt neuken, Ana mijmert dat Christian met zijn grote lid in haar zit en hoppakee, iedereen heeft een orgasme bereikt.. Wat overblijft is nog een redelijke intrige hoe Christian is gevormd tot hetgeen wat hij nu is maar daar krijg je uiteindelijk ook niet echt een sluitend antwoord op.

Ergens wil ik dat nog wel weten, maar langs de andere kant vond ik dit einde juist perfect. Ana zet alles op alles om de relatie met Christian te laten lukken maar moet uiteindelijk toegeven dat dat niet gaat. Dat vind ik persoonlijk veel meer getuigen van karakterontwikkeling dan dat ze in een volgend deel terug bij Christian terecht komt. Ik ga de vervolgen denk ik dan ook zo laten, kwestie van niet teveel afbreuk te doen aan dit (eerlijk gezegd ook al niet zo'n denderend) boek.