A review by sofias_books_
En sommar i Brighton by Lucy Diamond

5.0

🌾 Jag Ă€lskar Lucy Diamonds böcker och ville starta sommaren med en bra feel-good kĂ€nsla. ”En sommar i Brighton” passade bra in pĂ„ den kĂ€nslan, sĂ„ den boken fick bli denna sommarens kick-off.

🌾 Boken handlar om tre kvinnor som flyttar in i samma hyreshus i Brighton. De lĂ€r kĂ€nna varandra och blir riktigt bra vĂ€nner.

🌾 Georgie har flyttat med sin pojkvĂ€n som fĂ„tt jobb i Brighton. PĂ„ social medier visar hon upp en lycklig fasad utĂ„t och berĂ€ttar hur fantastiskt livet i Brighton Ă€r, men innerst inne kĂ€nner hon sig olycklig och ensam.

🌾 Rosa kom till Brighton för att komma ifrĂ„n sin nolla till pojkvĂ€n och göra det hon Ă€lskar mest, arbeta med mat.

🌾 Charlotte flydde till Brighton för att komma över sin stora sorg.

🌾 Jag gillar att boken berĂ€ttas utifrĂ„n de tre olika kvinnornas perspektiv och att man verkligen fĂ„r lĂ€ra kĂ€nna dem pĂ„ djupet. Jag bĂ„de lider och glĂ€ds med dem. Jag lyssnade pĂ„ boken och Ă€lskade upplĂ€saren Katharina Kellers sĂ€tt att Ă€ndra sin röst och verkligen ge de olika personerna en personlighet.