A review by rosava
Кулінарна мандрівка в Гетьманщину: Секрети й таємниці староукраїнської кухні середини XVII-XVIII ст. by Олексій Сокирко

4.0

Добра праця, гарне видання, чимало цікавинок. Найбільше сподобався розділ козацько-військово-похідну їжу. Біле зерно/чорне зерно нагадало японське білий рис/коричневий рис. Та і взагалі борошно фактично тут виконує багато схожих функцій з добою Едо: борошно входить до гарантованих виплат воякам, вищому керівництву, учителям колегіумів тощо. Про монастирі було пізнавально. Несподівано для себе багато дізналася з розділу про алкоголь (я принципово не п'ю алкоголь, якщо що, взагалі, ніякий). Детально розказано, чим відрізнялися горілка і водки (це теж елемент української кухні). А коли зайшла мова про шинкування, то з нетерпінням чекала, коли ж зайде мова про стереотип, що "алкоголь і шинки принесли в Україну євреї" — і автор не розчарував.
---
Увага, це не наукпоп!!! Книжка написана в науково-публіцистичному стилі, з усіма цитатами і посиланнями на літературу. Назагал текст доступний, але не пережований для широких мас.
У кінці кожного розділу є кілька адаптованих рецептів, які можна спробувати приготувати, якщо забажаєте. Усі вони або м'ясні, або рибні, або каші з додаванням інгредієнтів тваринного походження, або алкоголь. Так, у кухні Гетьманщини (сирі) овочі ще не були в пошані, і автор пояснює в книзі, чому так.