A review by bojangacic
Warlight by Michael Ondaatje

Kada sadašnjost, često rezultat i otežavajuća okolnost lične istorije, postane preveliki zalogaj, manipulacija sećanjima predstavlja mehanizam odbrane kroz koje pojedinac, kao nepouzdani narator svog života, traži sebi put iz mraka u podnošljivije sutra.

Godina je 1945., London i ostatak sveta tek započinju oporavak od drugog velikog rata. Roditelji napuštaju Natanijela i Rut, ostavljajući ih na čuvanje dvojici muškaraca koji su (možda) bili kriminalci. Kroz nesvakidašnje odrastanje i edukaciju u post-ratnoj Engleskoj, srešće čitavu paletu onih koji žive nekonvencionalno, te će donekle bolje razumeti životne odluke majke i oca, kao i činjenicu da ljudi često nisu onakvi kakvim se predstavljaju.

"Ratno svetlo" je najviše posveta onima koji su ratne godine preživeli kroz uloge diktirane vrtlogom vremena. Kasnije, kada se mastilo osušilo na nizu mirovnih ugovora i normalan život dobio dozvolu za nastavak, te ale nisu nestale već su se, posledično ili patološki, prenele na mirnodopski period, često sa tragičnim posledicama.

U svetu ilegalnih trka pasa, šverca eksploziva, alkohola, tajnih rečnih puteva i svega što se dešava u sitne noćne sate, u potpunom mraku, Majkl Ondadže iznova pokazuje pripovedačku svestranost. Za razliku od "Engleskog pacijenta", gde je prozna liričnost bila nosilac uspeha, ovde su po sredi drugačiji faktori- istraživanje užeg i šireg istorijskog konteksta, lokalitetska specifičnost, šaroliko konstruisani likovi i dobro tempirani obrti.

To ne znači da ovde manjka jezičke zanesenosti, naprotiv, Ondadže je majstor prelepe rečenice, one zbog koji se zastaje i vraća a oni koji vole da podvlače i zapisuju, njih očekuje pravo malo bogatstvo.

"Ratno svetlo" je školski primer strukturisanja radnje, uverljivo razvijenih likova i dokaz da se, čak i unapred zadatim zanatskm parametrima, uvek može pronaći nova kombinatorika i uzbudljiv put od tačke A do tačke B, kao i inspirisati diskusija među čitaocima- što je samo po sebi veliki uspeh.