tom_green's reviews
43 reviews

It's the End of the World: But What Are We Really Afraid Of? by Adam Roberts

Go to review page

3.0

 About how people are fascinated by the idea of the nearness of the end of the world. Of course, one that involves the end of people. Who cares about the extinction of other species.

Starring zombies, plagues, technology, physics, climate change and, of course, religion - the pioneer of the horror fairy tale world. The author devotes a chapter to each topic. We learn something about the history of interest in each topic, we get a glimpse into the cultural analysis of the movies and books (e.g. about zombies as a consumer mass and vampires as an aristocracy), and we get a lot of more or less interesting recommendations for watching and reading.

The individual chapters are mostly informative and slightly philosophical, with one exception - the chapter on climate, where the author goes bit into an activist mode. This makes sense given the current times. Partly. In fact, the brief analysis of the "climate crisis" somehow fails to look for deeper causes in economics, anthropocentrism and other phenomena. But nevermind, the end of the world is supposedly not around the corner, and we have tips for the next entertainment, so it doesn't really matter.

------------------------------------------------------

O tom, ako ľudí fascinuje predstava blízkosti konca sveta. Samozrejme takého, ktorý sa týka konca ľudí. Čo tam po vymieraní iných druhov.

V hlavnej úlohe zombíci, morové nákazy, technológie, fyzika, zmena klímy a, samozrejme, náboženstvo – priekopník sveta hrôzostrašných rozprávkových príbehov. Autor venuje každej téme vlastnú kapitolu. Dozvieme sa čo-to o histórii záujmu o jednotlivé témy, načrieme do kultúrnej analýzy filmov a kníh (napr. o zombíkoch ako konzumnej mase a vampíroch ako aristokracii) a popritom dostaneme mnoho viac či menej zaujímavých odporúčaní na pozeranie a čítanie.

Jednotlivé kapitoly majú väčšinou informatívny a mierne filozofický charakter, až na jednu výnimku – kapitolu o klíme. Tu autor nachvíľu prejde do jemne aktivistického módu, čo vzhľadom na súčasnú dobu dáva zmysel. Čiastočne. Stručná analýza „klimatickej krízy“ totiž akosi nezakopne o hľadanie hlbších príčin v ekonomike, antropocentrizme a iných fenoménoch. Ale koniec sveta vraj za rohom nie je a máme tipy na ďalšiu zábavu, takže to je vlastne jedno. 
Život s vysokou inteligencí by Monika Stehlíková

Go to review page

4.75

Kombinácia vyššieho IQ a EQ alebo permanentne premýšľajúci mozog, intelektuálna hyperstimulácia, rozvetvené myslenie, uprednostňovanie porozumenia celku pred detailmi, silné citové prežívanie, vysoká empatia, silný zmysel pre spravodlivosť, krehké sebavedomie, perfekcionizmus či idealizmus. Niekedy zábava, inokedy „peklo“.

Kniha má mierne zavádzajúci názov, ale obsah je veľmi dobre spracovaný, témou sa zaoberá na viacerých úrovniach. Od (neúspešného) hľadania správnej terminológie, prístupného vysvetlenia problematiky, hľadania kladov a záporov, až po rady ako si život s dominantnou pravou časťou mozgu spríjemniť. Ide o veľmi prínosné dielo a som moc rád, že túto tému autorka z perspektívy inakosti spopularizovala aj v našich končinách.
The Vegan Studies Project: Food, Animals, and Gender in the Age of Terror by Laura Wright

Go to review page

 The latest attempt to broaden the ecofeminist perspective. Wright explores the connection between veganism and gender oppression in media and literary/pop culture. In addition to an interesting historical part, the book focuses on American society in the period after the 9/11, when the nationalism and xenophobia associated with the Bush administration gained strength. This led to a reinforcement of traditional notions of masculinity, femininity, which were reflected in people's attitudes towards veganism and permeated into societies devoted to activism for non-human animals. Patriarchy has no borders, thus some of the issues and debates were familiar from my experiences in the Czech and Slovak environment.

Ecofeminism seemed to be forgotten in this century. The Vegan Studies Project is one of the few attempts that has build on it. In the book, Laura Wright expands on the ideas of Carol J. Adams and defines a new theoretical approach that explores the relationships between human society and non-human animals. Vegan Studies thus ranks among more established strands such as Critical Animal Studies, Human-Animal Studies, and Posthumanism.

---------------------

Ide o najnovší pokus rozšíriť ekofeministickú perspektívu. Autorka skúma prepojenie vegánstva a rodového útlaku v médiách a literárnej či populárnej kultúre. Okrem historickej vsuvky sa kniha zameriava na americkú spoločnosť v období po páde „dvojičiek“, kedy získal na sile nacionalizmus a xenofóbia spojená s Bushovou administratívou. To viedlo k posilneniu tradičných predstáv o maskulinite a femininite, ktoré sa premietli do vzťahu spoločnosti k vegánstvu a prenikli aj do spolkov venujúcich sa aktivizmu pre mimoľudské zvieratá. Keďže patriarchát nepozná hranice, niektoré reálie mi prišli povedomé aj zo skúseností z českého, resp. slovenského prostredia.

Zdá sa, že ekofeminizmus v tomto storočí postupne upadol do zabudnutia. Vegan Studies Project je jednou z mála „lastovičiek“, ktorá naň naviazala. Laura Wright v knihe rozvíja myšlienky Carol J. Adams a definuje nový teoretický prístup, ktorý skúma vzťahy medzi ľudskou spoločnosťou a mimoľudskými zvieratami. Zaraďuje sa tak medzi etablovanejšie smery, ako je Critical Animal Studies, Human-Animal Studies či posthumanizmus. 
The World of Yesterday by Stefan Zweig

Go to review page

Zweig took me through the different periods of his life, both the war and the more peaceful ones. I often had the feeling that I was sitting next to the author and silently with all attention watching scenes from his life. Especially the descriptions of contemporary Vienna were very catchy. We also visited other cities, not only Austrian ones. Zweig took care not to say more than necessary in his descriptions, he moved the plot along smoothly and his descriptions of everyday life were very vivid.

The weak part of the book were the glorification of the political elites, the strong idealisation of certain periods, and the commentaries on political situations that lacked much depth or honest analysis. This is not surprising, however, given the upper-middle-class perspective from which the author drew. And the weakest part was the treatment of the interwar Berlin movement, which sought to challenge gender norms. Although Zweig criticized reactionary political groups, in this case he himself did not avoid the conservative reaction.

----------------------

Zweig ma previedol rôznymi obdobiami jeho života, vojnovými i tými kľudnejšími. Často som mal pocit, že sedím vedľa autora a mlčky, ale pohltene sledujem scény z jeho života. Hlavne opisy súdobej Viedne boli veľmi pútavé. Zavítali sme však aj do iných miest, nielen rakúskych. Zweig si dával záležať, aby pri opisoch nepovedal viac než je nutné, plynulo dej posúval ďalej a jeho opisy každodenného života pôsobili veľmi živo.

Slabším prvkom knihy bolo velebenie politických elít, silná idealizácia niektorých období a komentáre k politickým situáciám, ktorým chýbala väčšia hĺbka či poctivá analýza. To však nie je prekvapením vzhľadom na vyššiu stredostavovskú perspektívu, z ktorej autor vychádzal. A úplne najslabšou časťou bol postoj k medzivojnovému berlínskemu hnutiu, ktoré sa snažilo spochybňovať rodové normy. I keď Zweig kritizoval reakčné politické skupiny, v tomto prípade sa sám konzervatívnej reakcii nevyhol. 
Udalosť / Mladý muž by Annie Ernaux

Go to review page

 Stručne, výstižne a prístupne o dvoch témach, ktoré sa často stávajú záujmom spoločenských predsudkov. V Udalosti sa autorka venuje ťažkostiam s podstúpením interrupcie v 60. rokoch vo Francúzsku – období, nad ktorým by sa dnes istá Anna Z. spolu s ďalšími tmármi rozplývali.

V príbehu o Mladom mužovi Ernaux uvažuje o pohľade spoločnosti na vzťahy medzi ľuďmi s výraznejším rozdielom v ich dátumoch narodenia. Je jasné, ktorý rod z toho vychádza víťazne.

Oba príbehy sú založené na skúsenostiach autorky, ktorá rada mieša vlastné zážitky so sociologickými vsuvkami výstižnými pre danú dobu. Proste v duchu Annie Ernaux. 
The Love Story of the Century by Märta Tikkanen

Go to review page

When an avalanche of thoughts and feelings is triggered after years of germinating in a relationship that you need to leave before you suffocate...

--------------------------

Keď sa spustí lavína myšlienok a pocitov roky klíčiacich vo vzťahu, z ktorého potrebujete odísť skôr než sa udusíte...

"Myslia si že to odvaha
ma vedie k tomu
že som si zvolila boj

je to vnútorný tlak
pokúsiť sa veci zmeniť

Myslia si že je to moja bojovnosť
čo ma vedie k tomu
že prijímam výzvu

je to strach strach
že všetko bude pokračovať

Myslia si že mám hrošiu kožu
pretože bojujem a provokujem

je to plač

a predsa nemôžem inak"
A Room of One's Own by Virginia Woolf

Go to review page

"The history of men's opposition to women's emancipation is more interesting perhaps than the story of that emancipation itself. An amusing book might be made of it if some young student at Girton or Newnham would collect examples and deduce a theory,—but she would need thick gloves on her hands, and bars to protect her of solid gold."

----------------------------

"Historie protivenství mužů vůči ženské emancipaci je možná zajímavější než příběh samotné emancipace. Dala by se z toho udělat zábavná knížka, kdyby některá mladá studentka v Girtonu nebo Newnhamu shromáždila příklady a odvodila teorii - ale musela by si navléct tlusté rukavice a chránit se mřížemi z pevného zlata."