Reviews

Hunger: The Oldest Problem by Martín Caparrós

ola_'s review

Go to review page

slow-paced

3.5

fiction_addiction_cl's review against another edition

Go to review page

informative

4.0

zofoklecja's review against another edition

Go to review page

Nie teraz.

amaldo427's review

Go to review page

emotional funny informative inspiring reflective sad slow-paced

5.0

natalia5718's review

Go to review page

informative reflective slow-paced

4.75

smerkle's review against another edition

Go to review page

5.0

A very complex and compelling report about hunger, the perspective differs, the author visited several countries and describes the certain problems very emotional, nevertheless he does not miss to present facts. This book makes you think about the difficult problem it tells about.

neolenka's review against another edition

Go to review page

4.0

Książka ważna, ale trochę przegadana i mogłaby być o 1/4 krótsza. Ja wyniosłam z niej to że, głód nie jest skutkiem niedostatecznej ilości pożywienia na świecie, a jego złej dystrybucji. Martin Caparros otworzył mi oczy na wiele aspektów głodu, układy i zależności między państwami i wielkimi korporacjami na świecie, które do niego doprowadzają. Książka na pewno warta przeczytania.

olgas's review against another edition

Go to review page

Nie jest to, jak by się mogło wydawać, opis tragicznej sytuacji ogromnej części ludzkości, ale krytyka systemu, który do tej sytuacji prowadzi, oraz rozwiązanie: myśleć. Być świadomym. Jakoś to nie wybrzmiało w prasowych recenzjach.

Wbrew pozorom, to optymistyczna książka. Caparros przyznaje się do wiary w postęp. Ma również wiarę w czytelnika, który przez zmianę świadomości może przyczyni się do rozwiązania. Przez przeczytanie książki stałam się częścią zmiany.

jadzia's review against another edition

Go to review page

5.0

Caparros podjął się czegoś niemożliwego - i nie udało mu się znaleźć odpowiedzi na pytanie, jak zlikwidować głód na świecie. Zaprowadził swoich czytelników zupełnie gdzie indziej, tłumacząc mechanizmy głodu, mechanizmy systemu, który ten głód utrzymują, mimo że jesteśmy w stanie wykarmić wszystkich na świecie. Produkujemy wystarczająco dużo, marnujemy mnóstwo jedzenia, a jednak są tacy, którzy nie mają nic, albo tylko tyle, by nie umrzeć.
Caparros podróżuje po świecie, opisując różne przypadki i rodzaje głodu z różnych stron świata - skupia się on jednak głównie na Afryce i Azji, nazywając je Tym Innym Światem. Skupia się on na nierównościach, na biedzie, głodzie, beznadziei i jest w tym bezwzględny w stosunku do swoich czytelników i do samego siebie - przez książkę przeplatają się jego własne przemyślenia o jego roli, o tym, czy jednostka jako taka jest w stanie coś zrobić (raczej nie), o pomocy jaką niosą Lekarze Bez Granic... Czytając jego książkę czułam chaos - nie przez samą książkę, bo ta jest bardzo uporządkowana, ale przez sytuację, w której się znajdujemy i bezradność, z którą trzeba sobie radzić.
Ponad 700 stron - monumentalna, wypełniona faktami i prywatnymi tragediami książka, obok której nie można przejść obojętnie. Nieskończony projekt, bo głód dalej trwa, nie ma odpowiedzi pełnych, a jedynie zdania, łączące to wszystko jakoś, uświadamiające nam, że jest źle, i dopóki wszyscy nie zmienimy naszego myślenia, naszego stosunku do innych, konsumpcji i nie zastanowimy się poważnie nad szalejącym kapitalizmem, nie będzie szans na poprawę niczyjej sytuacji. Poruszająca i potrzebna książka.
More...